Prawo

Warunkowe umorzenie postępowania karnego

Warunkowe umorzenie postepowania karnego

Postępowanie karne to bardzo trudne w realizacji postępowanie, które wszczynane jest wtedy, gdy dojdzie do jakiegoś poważnego przestępstwa. Istnieją jednak wyjątkowe sytuacje, w których Sąd może zadecydować o tym, aby takie postępowania warunkowo umorzyć. Oczywiście do takich sytuacji nie dochodzi zbyt często, jednak mają one miejsce w polskim wymiarze prawa, dlatego też warto nieco więcej się na ich temat dowiedzieć. Istotą takiego warunkowego umorzenia sprawy karnej jest to, że sprawca przestępstwa zostaje przez Sąd wskazany, jednak nie trafia on do więzienia. Co prawda wymierzony zostaje mu wyrok, ale nie jest to wyrok skazujący. Jest to więc dość skomplikowana sytuacja, ponieważ sprawcy zostaje udowodniona wina przed Sądem, jednak nie otrzymuje on wyroku skazującego, a sprawa karna zostaje umorzona.

Kiedy postępowanie karne może zostać umorzone?

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy konkretnie postępowanie karne może zostać umorzone? Przede wszystkim wtedy, kiedy rozpatrywane w danym momencie przestępstwo nie jest odgórnie zagrożone karą pozbawienia wolności powyżej pięciu lat. Jeśli więc za jakieś przestępstwo oskarżonemu grozi kara 3 lat pozbawienia wolności, to wtedy sprawa karna może zostać bez większych problemów umorzona przez Sąd. Bardzo ważne jest jednak to, aby sprawca danego przestępstwa nie był wcześniej karany za przestępstwa, które popełnił umyślnie. W przeciwnym razie taka osoba będzie mogła raczej zapomnieć o tym, że w jego przypadku zastosowane zostanie warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jeśli Sąd stwierdzi, że wina sprawcy była niepodważalna, jednak nie była ona znaczna i miała nieznaczną szkodliwość czynu w zakresie społecznym, to wtedy również sprawę można warunkowo umorzyć.

Okres próby

Ważne jest to, iż sprawa zostaje jednak umorzona warunkowo. Oznacza to tyle, że sprawca przestępstwa ma przed sobą okres próby, który w tego typu przypadkach wynosi zazwyczaj od roku do trzech lat. W tym czasie nie może popełnić żadnego przestępstwa, ponieważ również i ta sprawa zostanie na nowo rozpatrzona i będzie mu można wymierzyć za nią karę pozbawienia wolności. Sąd ma też możliwość zastosowania dodatkowych prac dla sprawcy podczas trwania okresu próby, mogą to być np. różnorodne prace społeczne, aby taka osoba przeszła pewnego rodzaju etap resocjalizacji w swoim życiu i zdała sobie sprawę z tego, że źle zrobiła. Jak widać takie przypadki się zdarzają, dlatego też nie zawsze osoba popełniająca przestępstwo musi trafić do więzienia nawet, jak udowodni się jej winę.

Popularne Posty