Prawo

Wady i zalety prowadzenia własnej kancelarii adwokackiej

Wady i zalety prowadzenia własnej kancelarii adwokackiej

Ukończenie studiów prawniczych oraz aplikacji adwokackiej to ogromne wyzwanie. Jednakże nie oznacza to sukcesu na rynku usług prawnych. Adwokat, w przeciwieństwie do radcy prawnego, nie może nawiązać stosunku pracy, co powoduje, że właściwie zmuszony jest prowadzić kancelarię. Obecnie jednak duża część osób decyduje się na wejście ze znajomym (lub znajomymi) z aplikacji w spółkę, bądź dołączenie do zespołu większej kancelarii adwokackiej. Czy rzeczywiście prowadzenie własnej kancelarii implikuje aż takie problemy i nie ma żadnych zalet?

Bycie na swoim – zalety

Niewątpliwie podstawowym atutem założenia własnej kancelarii adwokackiej jest całkowita samodzielność i niezależność. Co ważne cechy te przejawiają się we wszystkich możliwych aspektach, począwszy od kwestii finansowych, na problemach przywództwa kończąc. Mówiąc wprost – samemu jest się sobie szefem. Niestety, ta zaleta, może w przypadku braku samodyscypliny i pomysłu na swoją firmę, stać się wadą (o czym poniżej). Jednakże osoby które lepiej pracują w pojedynkę, świetnie odnajdą się w prowadzeniu własnej kancelarii. Bardzo ważnym przykładem jest zagadnienie budowania strategii obrony w danej sprawie – każdy ze wspólników może mieć inny pomysł, a co za tym idzie ciężko będzie wypracować kompromis (zwłaszcza, że prawnicy to często osoby o dość silnych charakterach, starające się dominować).

Kolejnym plusem własnej działalności jest samodzielność finansowa. Trzeba o niej wspomnieć niejako odrębnie, ponieważ temat pieniędzy w spółkach często bywa dość drażliwą kwestią. Chociażby proste i drobne biurowe zakupy mogą zrodzić problem podziału kosztów.

Warto również zwrócić uwagę na budowanie tzw. marki swojej kancelarii, czyli wytyczania strategii i wizji firmy. Aspekt ten jest zaletą zarówno w przypadku prowadzenia własnej kancelarii, jak i w przypadku spółki, ale bez wątpienia możliwość indywidualnego ułożenia planu działania jest łatwiejsza w przypadku działalności jednoosobowej.

Bycie na swoim – wady

Prowadzenie własnej kancelarii, jak zostało to już wspomniane, wymaga dużo samodyscypliny. Bez tego nie uda się zbudować dobrze prosperującego samodzielnego biznesu. Nie będzie obok nas osoby (czy osób), które napędzały by nas do działania. Ponad to trzeba nastawić się na samodzielność w każdym wymiarze zawiadywania swoją kancelarią, a więc: parzenie kawy dla klientów, kserowanie, prowadzenie kalendarza spotkań, itp. Oczywiście przy założeniu, że na samym początku, nie ma możliwości zatrudnienia pracownika do sekretariatu (co wiąże się z kolejną wadą), a tak niestety jest w większości przypadków.

Koszty – to kolejna kwestia, która z jednej strony stanowi zaletę, ale w przypadku braku funduszy na strat bądź braku pierwszych stałych klientów stanowić będzie nie lada wyzwanie. Szczególnie dotkliwie można to odczuć w zakresie opłat za lokal, a przecież w branży prawnej lokalizacja ma duże znaczenie dla sukcesu danej kancelarii.

Bycie na swoim – dużo do rozważenia

Podejmując decyzję o tym czy założyć własną kancelarię adwokacką trzeba uświadomić sobie, że właściwie każda ze sfer jej funkcjonowania może być wadą bądź zaletą. Ogromne znaczenie ma charakter danej osoby i świadomość czy woli działać w pojedynkę czy lepiej czuje się w grupie. Jednocześnie nie można pomijać głównego czynnika determinującego wiele decyzji, czyli finansów. Aspekt ten często zmusza osoby ceniące sobie indywidualność w działaniu do nawiązania spółki z innymi prawnikami, celem minimalizacji kosztów prowadzenia kancelarii.

Popularne Posty