Prawo

Tarcza antykryzysowa a zabezpieczenie miejsc pracy i dochodów pracowników

Tarcza antykryzysowa a zabezpieczenie miejsc pracy i dochodów pracowników

Wprowadzona przez Rząd Polski “Tarcza Antykryzysowa” jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które ma na celu przede wszystkim ochronę kraju przed ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa. Wprowadzony program obejmuje w swoim zakresie działania dotyczące wielu sfer gospodarczych w których skład wchodzą: regulacja handlu artykułami medycznymi, dofinansowanie miejsc pracy, a także nowelizacja przepisów karnych. Tarcza antykryzysowa oddziałuje na wiele obszarów, aczkolwiek najbardziej newralgicznym obszarem, który najbardziej ucierpiał ze powodu panującej pandemii jest rzecz jasna gospodarka pracy.

Ochrona i zabezpieczenie miejsc pracy 

Tarcza antykryzysowa ma na celu przede wszystkim zwolnienie firm i samozatrudnionych z płacenia składki ZUS, a także wypłacanie świadczenia postojowego. Działania programu mają pomóc w zwalczaniu kryzysu gospodarczego w związku z panującą pandemią koronawirusa. Ochrona zatrudnienia, dochodów pracowników, oraz zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele i założenia pakietu wprowadzonego przez rząd. Warto zaznaczyć, iż tarcza antykryzysowa wprowadza między innymi dwie formy dopłat do wynagrodzenia pracowniczego, bowiem dofinansowanie do 40% przysługuje w sytuacji kiedy czas pracy zmniejsza się o 20%. Natomiast w przypadku przestoju państwo oferuję dopłatę połowy minimalnej pensji oraz składki. Należy pamiętać, iż na świadczenia przestojowe mogą liczyć zarówno zleceniobiorcy jak i samozatrudnieni. W ramach tarczy antykryzysowej przygotowanej przez  rząd znajduje się także zwolnienie rolników z opłacania składek KRUS.

Zabezpieczenie miejsc pracy, zmniejszenie obciążeń pracowniczych

Jednym z najważniejszych elementów tarczy antykryzysowej jest ochrona miejsc pracy, jest to bowiem dopłata do wynagrodzeń pracowników. Bardzo istotny w tej kwestii jest fakt, iż aby uzyskać takie dofinansowanie wymaga się utrzymania miejsc pracy przez pracodawców a także powstrzymanie się od zmniejszenia wymiaru etatu lub wynagrodzeń poniżej 50%. Wszystkie zakłady i firmy powinny pozostawać w postoju ekonomicznym, tym samym być w ciągłej gotowości do świadczenia pracy nawet przypadku braku jakichkolwiek zleceń.Tego rodzaju rozwiązania mają na celu pomóc pracodawcom, oraz przede wszystkim skłonić ich do zachowania miejsc pracy i aktywów na czas odbudowy firmy, gdy ustanie pandemia koronawirusa.

Tarcza antykryzysowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem aby utrzymać działalność firmy na takim poziomie jaki był przed pandemią, ma na celu obustronną pomoc zarówno pracodawcom jak i pracownikom. Jest to kompleksowe zabezpieczenie miejsc pracy, oraz dochodów pracowników w obecnym kryzysie gospodarczym kraju.

Dowiedz się Więcej

Popularne Posty