Prawo

Ogólnopolskie centrum obsługi prawnej OCOP – tanie porady prawne Kraków

Ogólnopolskie centrum obsługi prawnej ocop - tanie porady prawne Kraków

W obecnych czasach pomoc osób, które znają się na prawie, jest niemal niezbędna. Usługi doradztwa prawnego nie należą jednak do tanich, dlatego też przed udaniem się do prawnika warto sprawdzić ceny porad z danej kategorii. Jest to istotne, ponieważ szczególnie w tak dużych miastach jak Kraków, różnice w cenach mogą być bardzo duże.

Darmowa pomoc prawna

W każdym mieście funkcjonuje kilka miejsc oraz instytucji, które udzielają darmowych porad i wskazówek prawnych osobom, których na to nie stać. Skorzystanie z takiej pomocy skutkuje bardzo profesjonalnymi radami, jednak w związku z tym, iż są to usługi darmowe, czasem konieczne jest dłuższe oczekiwanie na odpowiedź, szczególnie w przypadku skomplikowanych i zawiłych spraw. W Krakowie jest również kilka kancelarii, które decydują się na pomoc pro bono, jednak często tylko dla osób w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Zawsze warto jednak zapytać właścicieli takich firm, czy zdecydują się na obniżenie kosztów swoich usług, ze względu na niskie przychody danej osoby. Darmową poradę prawną w Krakowie można uzyskać w kilku miejscach. Jest to na przykład Ogólnopolskie Centrum Obsługi Prawnej OCOP, które udziela bezpłatnych porad i konsultacji prawnych o każdym charakterze. Istnieją również darmowe studenckie poradnie prawne. Dzięki osobom szukającym darmowej porady prawnej, studenci mają okazję wykorzystywać swoją wiedzę w praktyce pod opieką profesjonalistów. Takich porad udziela Uniwersytecka Poradnia Prawna UJ oraz Studencka Poradnia Prawna przy KA im. Frycza- Modrzewskiego. Darmowych porad udziela też Klub Adwokatów w Krakowie. W przypadku spraw dotyczących prawa spadkowego, bądź mieszkaniowego warto zwrócić się o pomoc do Poradni Prawa Mieszkaniowego i Spadkowego mieszczącej się przy ulicy dr. Ludwika Zamenhofa 1/4. Darmowych porad udzieli też Biuro Porad Obywatelskich, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pomoc w sprawach konsumenckich udzieli Miejski Rzecznik Konsumentów. Natomiast prawo administracyjne, prawo pracy, prawo cywilne oraz finansowe, są domeną Centrum Porad Prawnych i Obywatelskich. Istnieje również wiele fundacji prawnych, jak na przykład Fundacja Academia Iuris.

Tania pomoc prawna to dobra pomoc prawna?

Istnieje wielu radców prawnych, czy adwokatów, którzy oferują pierwsze konsultacje w bardzo niskich cenach. W przypadku spraw długich i skomplikowanych cena może wzrosnąć. Dlatego też wiele osób korzysta także o wiele tańszych porad prawnych przez internet, jednak są one przydatne w przypadku, gdy chce się dowiedzieć do jakiej dziedziny prawa przypisać dany problem, do jakiego specjalisty z dziedziny prawa się udać, oraz czy warto udawać się do sądu w konkretnej sprawie. Internetowe porady często są ogólnikowe i nie dotyczą w pełni sedna problemu konkretnej osoby. Do dokładnej oceny sytuacji wymagana jest nie tylko rozmowa z klientem, ale często również wgląd do wielu dokumentów oraz przeanalizowanie sprawy. W przypadku próby znalezienia dobrego, a jednocześnie taniego prawnika warto znaleźć w internecie opinie klientów dotyczące pracy konkretnych osób, a następnie wykonanie telefonów w celu rozeznania cenowego.

Popularne Posty