Browsing Category

Szkolenia i porady prawne

Prawo pracy

Tarcza antykryzysowa a zabezpieczenie miejsc pracy i dochodów pracowników

Tarcza antykryzysowa a zabezpieczenie miejsc pracy i dochodów pracowników

Wprowadzona przez Rząd Polski “Tarcza Antykryzysowa” jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które ma na celu przede wszystkim ochronę kraju przed ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa. Wprowadzony program obejmuje w swoim zakresie działania dotyczące wielu sfer gospodarczych w których skład wchodzą: regulacja handlu artykułami medycznymi, dofinansowanie miejsc pracy, a także nowelizacja przepisów karnych. Tarcza antykryzysowa oddziałuje na wiele obszarów, aczkolwiek najbardziej newralgicznym obszarem, który najbardziej ucierpiał ze powodu panującej pandemii jest rzecz jasna gospodarka pracy.

Ochrona i zabezpieczenie miejsc pracy 

Tarcza antykryzysowa ma na celu przede wszystkim zwolnienie firm i samozatrudnionych z płacenia składki ZUS, a także wypłacanie świadczenia postojowego. Działania programu mają pomóc w zwalczaniu kryzysu gospodarczego w związku z panującą pandemią koronawirusa. Ochrona zatrudnienia, dochodów pracowników, oraz zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele i założenia pakietu wprowadzonego przez rząd. Warto zaznaczyć, iż tarcza antykryzysowa wprowadza między innymi dwie formy dopłat do wynagrodzenia pracowniczego, bowiem dofinansowanie do 40% przysługuje w sytuacji kiedy czas pracy zmniejsza się o 20%. Natomiast w przypadku przestoju państwo oferuję dopłatę połowy minimalnej pensji oraz składki. Należy pamiętać, iż na świadczenia przestojowe mogą liczyć zarówno zleceniobiorcy jak i samozatrudnieni. W ramach tarczy antykryzysowej przygotowanej przez  rząd znajduje się także zwolnienie rolników z opłacania składek KRUS.

Zabezpieczenie miejsc pracy, zmniejszenie obciążeń pracowniczych

Jednym z najważniejszych elementów tarczy antykryzysowej jest ochrona miejsc pracy, jest to bowiem dopłata do wynagrodzeń pracowników. Bardzo istotny w tej kwestii jest fakt, iż aby uzyskać takie dofinansowanie wymaga się utrzymania miejsc pracy przez pracodawców a także powstrzymanie się od zmniejszenia wymiaru etatu lub wynagrodzeń poniżej 50%. Wszystkie zakłady i firmy powinny pozostawać w postoju ekonomicznym, tym samym być w ciągłej gotowości do świadczenia pracy nawet przypadku braku jakichkolwiek zleceń.Tego rodzaju rozwiązania mają na celu pomóc pracodawcom, oraz przede wszystkim skłonić ich do zachowania miejsc pracy i aktywów na czas odbudowy firmy, gdy ustanie pandemia koronawirusa.

Tarcza antykryzysowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem aby utrzymać działalność firmy na takim poziomie jaki był przed pandemią, ma na celu obustronną pomoc zarówno pracodawcom jak i pracownikom. Jest to kompleksowe zabezpieczenie miejsc pracy, oraz dochodów pracowników w obecnym kryzysie gospodarczym kraju.

Dowiedz się Więcej

Szkolenia i porady prawne

Prawo w codziennym życiu – dlaczego warto je znać?

Prawo w codziennym życiu – dlaczego warto je znać?

Pytając statystycznego Polaka o prawo, zazwyczaj usłyszymy odpowiedzi wymijające i bardzo ogólne. Wszystko z powodu bardzo niskiej edukacji prawnej w naszym społeczeństwie. Na ogół nie znamy treści przepisów, poza tymi najbardziej oczywistymi i tymi, o których dowiedzieliśmy się poprzez własne doświadczenia. Nie jest to w szerszej perspektywie nic złego. Od tego są przecież prawnicy, by przeciętny obywatel nie musiał znać się na prawie. Pewne podstawy jednak należy znać. Istnieje parę obszarów prawa, w których znajomość pewnych przepisów bardzo się przydaje. Oczywiście, nie będziemy wtedy znali całej gałęzi prawa – by poznać każdą z nich potrzebne są długie studia. Tak czy inaczej będziemy mogli odnaleźć się w sytuacji, w której nie planowaliśmy się znaleźć. Continue Reading

Szkolenia i porady prawne

Wady i zalety prowadzenia własnej kancelarii adwokackiej

Wady i zalety prowadzenia własnej kancelarii adwokackiej

Ukończenie studiów prawniczych oraz aplikacji adwokackiej to ogromne wyzwanie. Jednakże nie oznacza to sukcesu na rynku usług prawnych. Adwokat, w przeciwieństwie do radcy prawnego, nie może nawiązać stosunku pracy, co powoduje, że właściwie zmuszony jest prowadzić kancelarię. Obecnie jednak duża część osób decyduje się na wejście ze znajomym (lub znajomymi) z aplikacji w spółkę, bądź dołączenie do zespołu większej kancelarii adwokackiej. Czy rzeczywiście prowadzenie własnej kancelarii implikuje aż takie problemy i nie ma żadnych zalet? Continue Reading

Prawo rodzinne

Prawo rodzinne i opiekuńcze w pigułce

Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze to jedna z najbardziej popularnych gałęzi prawa w Polsce. Jak sama nazwa wskazuje prawo to reguluje wszystkie kwestie związane z funkcjonowaniem rodziny i opieką nad poszczególnymi jej członkami. Sprawy te są niezwykle poważne, ponieważ często dotyczą całej rodziny, jej losów i dalszego funkcjonowania, dlatego Sąd musi działać w tego typu sprawach przemyślanie i rozważnie.

Continue Reading

Podział majątku

Jak zostać radcą prawnym bez aplikacji?

Jak zostać radcą prawnym bez odbycia aplikacji?

Młode osoby studiujące prawo często zadają sobie pytanie, czy mogą zostać radcami prawnymi bez odbycia aplikacji? Oczywiście aplikacja jest w wielu przypadkach bardzo potrzebna, jednak nie zawsze jest ona wymagana. Warto więc zgłębić swoją wiedzę na ten temat, aby wiedzieć, w jakich sytuacjach taka aplikacja nie musi występować. Do egzaminu radcowskiego można przystąpić bez odbycia aplikacji w kilku przypadkach.

Continue Reading

Prawo karne

Warunkowe umorzenie postępowania karnego

Warunkowe umorzenie postepowania karnego

Postępowanie karne to bardzo trudne w realizacji postępowanie, które wszczynane jest wtedy, gdy dojdzie do jakiegoś poważnego przestępstwa. Istnieją jednak wyjątkowe sytuacje, w których Sąd może zadecydować o tym, aby takie postępowania warunkowo umorzyć. Oczywiście do takich sytuacji nie dochodzi zbyt często, jednak mają one miejsce w polskim wymiarze prawa, dlatego też warto nieco więcej się na ich temat dowiedzieć. Istotą takiego warunkowego umorzenia sprawy karnej jest to, że sprawca przestępstwa zostaje przez Sąd wskazany, jednak nie trafia on do więzienia. Co prawda wymierzony zostaje mu wyrok, ale nie jest to wyrok skazujący. Jest to więc dość skomplikowana sytuacja, ponieważ sprawcy zostaje udowodniona wina przed Sądem, jednak nie otrzymuje on wyroku skazującego, a sprawa karna zostaje umorzona.

Continue Reading

Podział majątku

Rady adwokata a sprawa o podział majątku

Podział majątku

Powierzenie swojej sprawy podziału majątku adwokatowi to jedno z najlepszych możliwych rozwiązań, jakie musimy podjąć, kiedy jesteśmy zmuszeni do stawienia się w sądzie. Tak na co dzień wydaje nam się, że doskonale sobie radzimy, tak samo jak adwokat mamy na przykład wyższe wykształcenie, jesteśmy zorganizowani, mamy dobrze płatną, stałą pracę i w zasadzie uważamy, że niewiele rzeczy mogłoby nas zaskoczyć.

Continue Reading

Szkolenia i porady prawne

Co grozi osobie, która naruszyła prawa autorskie?

Prawa Autorskie

Niestety wiele osób sobie myśli, że ze zdjęciem znalezionym w wyszukiwarce internetowej może zrobić wszystko. Albo skopiować fragment opublikowanego artykułu i wkleić go na własny portal. Takie czynności mogą naruszać czyjeś prawa autorskie. A wbrew pozorom nie jest to błaha sprawa i można za to odpowiedzieć z litery prawa cywilnego oraz z prawa karnego.

Continue Reading

Podział majątku

Ochrona interesów wierzycieli w stosunkach gospodarczych

Ochrona interesów wierzycieli w stosunkach gospodarczych

Nie da się ukryć, iż w życiu codziennym nierzadko zdarzają się sytuację, w których ludzie dochodzą swych praw w sądach. Niestety, ale dość często pojawiają się nieścisłe sytuacje, w których spory takie trwają nawet latami. Wierzyciele w wielu sprawach nie do końca znają swoje prawa lub obowiązki, a ich możliwości są ograniczone. Dzięki wielu publikacjom w sieci oraz tematycznym książkom stworzonych z myślą o ochronie wierzycieli można bliżej zapoznać się z tematem, a także pogłębić swoją wiedzę z danego zakresu.

Continue Reading

Podział majątku

Czym jest i na czym polega intercyza?

Intercyza

Intercyza jest umową zawieraną pomiędzy małżonkami lub parą zamierzającą wstąpić w związek małżeński. Jej celem jest wprowadzenie innego niż ustawowy ustrój małżeński. W języku prawnym termin “intercyza” nie funkcjonuje. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, zajmujący się ustrojem małżeńskim definiuje “intercyzę” jako umowę majątkową małżeńską. 

Umowa majątkowa małżeńska, intercyza, musi zostać spisana w formie aktu notarialnego przed lub po zawarciu małżeństwa. Jednak istotna jest tutaj data zawarcia umowy, bowiem nie działa ona wstecznie. Sporządzenie intercyzy nie wyklucza wspólnej odpowiedzialności małżonków za zobowiązania powstałe do dnia jej podpisania.

Continue Reading

Prawo rodzinne

Jakie sprawy wchodzą w skład prawa rodzinnego?

Prawo rodzinne

Prawo rodzinne, co to jest?

Prawo rodzinne reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 -Kodeks rodzinny i opiekuńczy , Dziennik Ustaw nr9, poz. 59, z późniejszymi zmianami.

Prawo rodzinne to jeden z działów prawa cywilnego, które zajmuje się regulacją stosunków w rodzinie, w równym stopniu majątkowych jak i niemajątkowych. Ten zakres prawa reguluje funkcjonowanie rodziny, stosunki wewnątrz rodziny oraz stosunki pomiędzy rodziną a osobami trzecimi.

Continue Reading

Edukacja adwokatów

Gdzie w Krakowie można się wykształcić na adwokata

Uniwersytet Jagieloński w Krakowie

Kraków to miasto spełniające marzenia wielu młodych ludzi. Bogate jest w ofertę naukową wielu uczelni, dlatego właśnie do Krakowa kierują się także przyszli młodzi prawnicy, gdzie mogą zacząć swoją karierę w zawodzie.

Ale zanim to wszystko nastąpi należy wybrać odpowiednią uczelnię. Bogaty katalog uniwersytetów oraz szkół prywatnych nie pomaga przyszłemu studentowi w wyborze tej idealnej uczelni. Pomożemy przybliżyć Wam jak wyglądają studia prawnicze i na jaką uczelnie warto się udać.

Continue Reading

Rozwody

Alimenty po rozwodzie – kto, kiedy, jak i od kogo?

Alimenty po rozwodzie

Rozpad małżeństwa jest zawsze przykrym wydarzeniem w życiu każdej rodziny, ale gdy nie ma szans na porozumienie, dochodzi do rozwodu a w przypadku posiadania dzieci sąd orzeka alimenty. Jednak obowiązek alimentacyjny może zostać nałożony nie tylko na wspólne potomstwo, albo na potrzeby współmałżonka, który z przyczyn obiektywnych, nie jest w stanie zabezpieczyć środków na własne utrzymanie. Zabezpieczenie środków finansowych spoczywa na małżonku, który został uznany za winnego rozpadu pożycia małżeńskiego.

Continue Reading

Podział majątku

Jak wygląda podział majątku po rozwodzie?

Podział majątku po rozwodzie

Nikomu nie należy życzyć rozwodu, jednak jak pokazują dane statystyczne z każdym rokiem coraz więcej małżeństw decyduje się rozejść. W roku 2015 było ponad 67 tysięcy rozwodów, a więc o 2 tysiące więcej niż rok wcześniej. Na każde 10 tysięcy małżeństw w 2015 roku aż 75 z nich zakończyło się rozwodem poprzez sąd. Z kolei 25 lat wcześniej (1990 rok) wynik wynosił jedynie 46 małżeństw rozwiązanych na drodze sądowej.

Cała procedura rozwodu w większości przypadków nie należy do przyjemnych, rozpoczyna się walka o podział majątku, o sprawowanie opieki na dzieckiem, o wyznaczenie alimentów. Zanim ktokolwiek zdecyduje się na rozwód, powinien sprawdzić jak dokładnie po wszystkim będzie wyglądała sprawa podziału majątku i znaleźć odpowiedniego adwokata. W tym wypadku najlepszym adwokatem będzie adwokat od podziału majątku Kraków

Continue Reading