Browsing Category

Szkolenia i porady prawne

Podział majątku

Ochrona interesów wierzycieli w stosunkach gospodarczych

Ochrona interesów wierzycieli w stosunkach gospodarczych

Nie da się ukryć, iż w życiu codziennym nierzadko zdarzają się sytuację, w których ludzie dochodzą swych praw w sądach. Niestety, ale dość często pojawiają się nieścisłe sytuacje, w których spory takie trwają nawet latami. Wierzyciele w wielu sprawach nie do końca znają swoje prawa lub obowiązki, a ich możliwości są ograniczone. Dzięki wielu publikacjom w sieci oraz tematycznym książkom stworzonych z myślą o ochronie wierzycieli można bliżej zapoznać się z tematem, a także pogłębić swoją wiedzę z danego zakresu.

Continue Reading

Podział majątku

Czym jest i na czym polega intercyza?

Intercyza

Intercyza jest umową zawieraną pomiędzy małżonkami lub parą zamierzającą wstąpić w związek małżeński. Jej celem jest wprowadzenie innego niż ustawowy ustrój małżeński. W języku prawnym termin “intercyza” nie funkcjonuje. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, zajmujący się ustrojem małżeńskim definiuje “intercyzę” jako umowę majątkową małżeńską. 

Umowa majątkowa małżeńska, intercyza, musi zostać spisana w formie aktu notarialnego przed lub po zawarciu małżeństwa. Jednak istotna jest tutaj data zawarcia umowy, bowiem nie działa ona wstecznie. Sporządzenie intercyzy nie wyklucza wspólnej odpowiedzialności małżonków za zobowiązania powstałe do dnia jej podpisania.

Continue Reading

Prawo rodzinne

Jakie sprawy wchodzą w skład prawa rodzinnego?

Prawo rodzinne

Prawo rodzinne, co to jest?

Prawo rodzinne reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 -Kodeks rodzinny i opiekuńczy , Dziennik Ustaw nr9, poz. 59, z późniejszymi zmianami.

Prawo rodzinne to jeden z działów prawa cywilnego, które zajmuje się regulacją stosunków w rodzinie, w równym stopniu majątkowych jak i niemajątkowych. Ten zakres prawa reguluje funkcjonowanie rodziny, stosunki wewnątrz rodziny oraz stosunki pomiędzy rodziną a osobami trzecimi.

Continue Reading

Edukacja adwokatów

Gdzie w Krakowie można się wykształcić na adwokata

Uniwersytet Jagieloński w Krakowie

Kraków to miasto spełniające marzenia wielu młodych ludzi. Bogate jest w ofertę naukową wielu uczelni, dlatego właśnie do Krakowa kierują się także przyszli młodzi prawnicy, gdzie mogą zacząć swoją karierę w zawodzie.

Ale zanim to wszystko nastąpi należy wybrać odpowiednią uczelnię. Bogaty katalog uniwersytetów oraz szkół prywatnych nie pomaga przyszłemu studentowi w wyborze tej idealnej uczelni. Pomożemy przybliżyć Wam jak wyglądają studia prawnicze i na jaką uczelnie warto się udać.

Continue Reading

Rozwody

Alimenty po rozwodzie – kto, kiedy, jak i od kogo?

Alimenty po rozwodzie

Rozpad małżeństwa jest zawsze przykrym wydarzeniem w życiu każdej rodziny, ale gdy nie ma szans na porozumienie, dochodzi do rozwodu a w przypadku posiadania dzieci sąd orzeka alimenty. Jednak obowiązek alimentacyjny może zostać nałożony nie tylko na wspólne potomstwo, albo na potrzeby współmałżonka, który z przyczyn obiektywnych, nie jest w stanie zabezpieczyć środków na własne utrzymanie. Zabezpieczenie środków finansowych spoczywa na małżonku, który został uznany za winnego rozpadu pożycia małżeńskiego.

Continue Reading

Podział majątku

Jak wygląda podział majątku po rozwodzie?

Podział majątku po rozwodzie

Nikomu nie należy życzyć rozwodu, jednak jak pokazują dane statystyczne z każdym rokiem coraz więcej małżeństw decyduje się rozejść. W roku 2015 było ponad 67 tysięcy rozwodów, a więc o 2 tysiące więcej niż rok wcześniej. Na każde 10 tysięcy małżeństw w 2015 roku aż 75 z nich zakończyło się rozwodem poprzez sąd. Z kolei 25 lat wcześniej (1990 rok) wynik wynosił jedynie 46 małżeństw rozwiązanych na drodze sądowej.

Cała procedura rozwodu w większości przypadków nie należy do przyjemnych, rozpoczyna się walka o podział majątku, o sprawowanie opieki na dzieckiem, o wyznaczenie alimentów. Zanim ktokolwiek zdecyduje się na rozwód, powinien sprawdzić jak dokładnie po wszystkim będzie wyglądała sprawa podziału majątku i znaleźć odpowiedniego adwokata. W tym wypadku najlepszym adwokatem będzie adwokat od rozwodów Kraków.

Continue Reading

Prawo karne

Jak efektywnie uczyć się prawa karnego?

Prawo Karne

Nauka prawa to bardzo poważne wyzwanie przed przyszłymi prawnikami, którzy wiążą z tym zawodem spore plany zawodowe. Oczywiście wielu prawników chce specjalizować się w prawie karnym, ponieważ można wtedy prowadzić zdecydowanie najciekawsze sprawy, związane z licznymi przestępstwami, co dla prawników może okazać się bardzo ambitną opcją, która pozwoli im podnieść kompetencje zawodowe.

Continue Reading