Dom i Ogród

Projektowanie ogrodu krok po kroku

Projektowanie ogrodu krok po kroku

Ogród to zgodnie z definicją teren z wyodrębnionymi ścieżkami, alejami, czy grządkami, na którym prowadzi się uprawę roślin użytkowych i dekoracyjnych. Chociaż pojęcie to jest proste i zrozumiałe dla każdego, to stworzenie idealnego ogrodu nie jest już takie łatwe. Aby to zrobić trzeba przede wszystkim posiadać odpowiednią wiedzę. Warto więc poznać kilka zasad i wskazówek, które pomogą krok po kroku zaprojektować i stworzyć ogród marzeń.

Projektowanie ogrodu – początek

Punktem wyjścia do jakichkolwiek prac jest zapoznanie się ze stanem początkowym. Należy więc wyznaczyć obszar, który będzie przeznaczony na ogród oraz zapoznać się z topografią terenu i roślinnością, jaka się na nim znajduje. Warto wziąć pod uwagę również gdzie przebiegają przyłącza sanitarne oraz elektryczne, aby uniknąć niepotrzebnych problemów w trakcie realizacji projektu. Wszystkie najważniejsze informacje najlepiej nanieść na plan, według którego odbywać się będzie proces projektowania. Przed przystąpieniem do tworzenia swojej wizji ogrodu, należy także zapoznać się z potrzebami wszystkich osób, które będą z tego miejsca korzystać. Część osób traktuje ogród jako miejsce, w którym uprawia się rośliny, dla innych jest miejscem relaksu i wypoczynku, dzieci traktować będą ogród jako przydomowy plac zabaw. Stworzenie przestrzeni, z której wszyscy domownicy będą zadowoleni nie jest łatwe i wymaga wiele wysiłku.

Przestrzenne planowanie i roślinność

Osoba projektująca i planująca ogród musi przede wszystkim charakteryzować się kreatywnością i oraz umiejętnością planowania przestrzennego. Przydatna będzie także znajomość gatunków roślin oraz ich preferencji dotyczących wilgoci, czy stopnia nasłonecznienia. Najważniejsza zasadą jaką powinien się kierować projektant jest uszanowanie roślinności, która na danym terenie się znajduje. Zamiast więc wycinać stare, dorodne drzewa, należy spróbować wpleść je w nowo tworzony krajobraz. Warto także pamiętać o tym, że miejsca w otoczeniu ogrodu, które wyglądają brzydko zasłaniać bujną roślinnością, natomiast eksponować te, które prezentują się efektownie. Łącząc kilka różnych funkcji ogrodu należy pamiętać o tym, aby dyskretnie oddzielić je od siebie. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy domownicy wchodzą w swoje strefy i wzajemnie sobie przeszkadzają.

Podstawową zasadą jaką powinno się przestrzegać podczas projektowania ogrodu jest prostota. Należy więc unikać sadzenia wielu gatunków roślin i krzewów. Niewskazane jest także tworzenie dużej liczby rabat i ścieżek, a także korzystanie z różnorodnych ozdób i dekoracji. Idealny ogród powinien charakteryzować się lekkością, płynnością i funkcjonalnością. Powinien sprawiać wrażenie naturalnego, a nie zaprojektowanego i przez człowieka. Chociaż projektowanie ogrodu jest dosyć trudne, warto zrobić to samemu. Samodzielnie wykony projekt i jego realizacja mogą dać wielką satysfakcję z włożonego wysiłku.

Popularne Posty