Prawo

Prawo w codziennym życiu – dlaczego warto je znać?

Pytając statystycznego Polaka o prawo, zazwyczaj usłyszymy odpowiedzi wymijające i bardzo ogólne. Wszystko z powodu bardzo niskiej edukacji prawnej w naszym społeczeństwie. Na ogół nie znamy treści przepisów, poza tymi najbardziej oczywistymi i tymi, o których dowiedzieliśmy się poprzez własne doświadczenia. Nie jest to w szerszej perspektywie nic złego. Od tego są przecież prawnicy, by przeciętny obywatel nie musiał znać się na prawie. Pewne podstawy jednak należy znać. Istnieje parę obszarów prawa, w których znajomość pewnych przepisów bardzo się przydaje. Oczywiście, nie będziemy wtedy znali całej gałęzi prawa – by poznać każdą z nich potrzebne są długie studia. Tak czy inaczej będziemy mogli odnaleźć się w sytuacji, w której nie planowaliśmy się znaleźć.

Prawo cywilne – codzienność w obrocie

Prawo cywilne reguluje stosunki pomiędzy dwoma równorzędnymi podmiotami. Takie stosunki to chociażby zakup bułki w sklepie. Na ogół zawieramy bardzo dużą ilość umów tygodniowo, niespecjalnie znając się na ich regulacjach. W standardowym toku spraw nie jest ona nam potrzebna. W przypadku jednak kiedy coś pójdzie nie tak, dobrze jest jednak zdawać sobie sprawę z regulacji działających na nasza korzyść. Przykładowo, zamawiając produkt w internecie zawsze mamy 14 dni na odstąpienie od umowy. Kiedy z kolei nabyta przez nas rzecz posiada ukrytą wadę, możemy zgłosić roszczenie do sprzedawcy o naprawę, wymianę itp. bez względu na to, czy przy kasie widnieje tabliczka informująca o nieprzyjmowaniu zwrotów po odejściu od kasy.

Prawo karne – znaj swoje prawa

W przypadku prawa karnego tylko niewielka część społeczeństwa podlega jego regulacjom. Zarówno osoby podejrzane jak i pokrzywdzone są zresztą w toku całego procesu karnego stale informowane o swoich prawach. W przypadku wykroczeń jednak wszystko dzieje się zbyt szybko. Nieraz może zdarzyć się, że ktoś zostanie ukarany mandatem karnym mimo przeświadczenia o swojej niewinności. Dobrze jest wtedy znać przepisy o postępowaniu w sprawach o wykroczenia by móc realnie bronić swoich praw.

Prawo administracyjne, czyli relacje z urzędami

Prawo administracyjne jest najbardziej rozległym prawem. Reguluje większość wycinków naszego życia. Zdecydowanie nie da się go nauczyć w jeden rok. Jednak dobrze jest przejrzeć ustawę w wątpliwych przypadkach. Poszczególne dozwolone normy jeżeli chodzi o działanie (może być to przykładowo dozwolona wysokość muru na swojej posesji), pozwalają na uniknięcie kłopotliwych sytuacji – warto je znać i się do nich stosować.

Popularne Posty