Prawo

Prawnik zawód zaufania publicznego

Prawnik zawód zaufania publicznego

Czy prawnik to sługa diabła?

Wiele osób uważa, że tak. Nic dziwnego. Prawnicy często zmuszeni są do…? Nie bójmy się użyć tego słowa, usługiwania prawdziwym diabłom.

Osoby te mając na swoim koncie często ogromną ilość przestępstw, w tym te najcięższe: mord i gwałt. Dla znacznej większości adwokatów bardzo często trudno jest pogodzić sprawy zawodowe i sprawy sumienia. Wiąże się to z koniecznością mówienia rzeczy, których nie powinno się mówić. Właśnie z tego powodu prawnicy podczas rozpraw często zamiast ślepo świadczyć o niewinności swojego klienta, pragną walczyć dla niego o jak najniższy wyrok. W tym celu stosuje się wiele znanych z literatury i filmów chwytów. Jednym z najpopularniejszych jest świadczenie o chorobie psychicznej, względnie niepoczytalności swojego klienta.

Celem takiego chwytu jest przeniesienie oskarżonego do zakładu psychiatrycznego, gdzie panują znacznie łagodniejsze warunki do przebywania niż w więzieniu. Przestępca może być także odurzany różnymi środkami psychotropowymi, co wiąże z przyjemnymi dla niego wrażeniami zmysłowymi. Jak jednak dobrze wiadomo, zostanie adwokatem nie należy najprostszych. Wiąże się to z nauką na pamięć kodeksów, poszczególnych artykułów, czy dogłębnym poznaniu konstytucji. Z tego też powodu praca adwokata należy jednej z najlepiej opłacalnych i najbardziej prestiżowych na całym świecie. Krakowski prawnik Grażyna Zemanek jest adwokatem klasy światowej. Aby jednak taki tytuł osiągnąć, trzeba zdobyć niezbędną aplikację, co samo w sobie jest olbrzymim wyzwaniem. Później także wcale nie jest łatwiej. I nie chodzi tu tylko o potrzebną wiedzę i zdobycie doświadczenia.

Adwokat – to na nim spoczywa wielka odpowiedzialność, czasami ludzki los

Dotyczy to głównie olbrzymiej presji psychicznej, która wiąże się z każdą przegraną, ale także wygraną sprawą. Może to przecież wiązać się z losem osób, które wraz z jednym błędem mogą zostać pokrzywdzone na całe życie. Wydawać by się mogło, że prawnika to nie dotyczyć. Wystarczy jednakże przypomnieć sobie olbrzymią ilość przypadków, w których skazani brali odwet na prawnikach czy sędziach. Wbrew pozorom, kraty bardzo słabo chronią przed nienawiścią. Z tej perspektywy jasno widać, że udzielanie porad prawnych jest najprostszym i najmilszym sposobem na wypełnianie prawniczej powinności. Wystarczy spokojnie rozsiąść się za wygodnym biurkiem i kolejno, najlepiej brzęczykiem, wpuszczać kolejnych petentów.

Wbrew pozorom rzadko kiedy sprawy odbiegają od kanonu. Są to głównie sprawy rozwodowe, spory dotyczące ziemi i stosunku pracy, czy rozmaite oskarżenia o pobicia. Tylko w niewielu przypadkach trzeba sięgać po wiedzę zdobytą we wczesnych latach studiów. Warto nadmienić, że każda porada musi być sowicie opłacona, a adwokat do każdej sprawy musi podejść indywidualnie.

Odpada tutaj też przykra konieczność włóczenia się po sądach. Jest to najbardziej wygodna opcja dla każdego prawnika. Jednakże także w tym segmencie działalności panuje olbrzymia konkurencja. Sprawia to, że porady adwokata powinny być jak najbardziej trafne i pomocne dla klienta, aby w razie kolejnego problemu pragnął powrócić do swojego prawnika, a także miło wspomniał go znajomym, przyjaciołom i rodzinie.

Dlaczego warto znać przepisy prawne

W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas powinien znać i uważać na przepisy prawne. Istnieje znane i popularne hasło, które mówi, że nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. Ma to zastosowanie nie tylko w przypadku przepisów karnych, ale również podczas zaciągania jakichkolwiek zobowiązań lub podpisywania umów.

Niestety nasze społeczeństwo nie czyta podpisywanych przez siebie dokumentów i umów, a następnie jest zszokowane, że ktoś nakłada na nich karę, albo muszą ponosić dodatkowe koszty i opłaty. W dzisiejszych czasach dobry prawnik jest w cenie. W wielu przypadkach, w większych miastach, możemy czasami liczyć na darmowe porady prawne. Czasami konieczne jest co prawda wykazanie, że sami nie jesteśmy w stanie pokryć kosztów prawnika, a odpowiednie instytucje doradzą nam i wskażą możliwe rozwiązania problemu. Warto jednak pamiętać, że taki adwokat, czy też inna osoba udzielająca porady nie będzie naszym profesjonalnym pełnomocnikiem, który załatwi za nas wszystko – jedynie wskaże odpowiednią drogę i instytucje, do których należy się dalej zgłosić, aby walczyć o swoje prawa.

We Wrocławiu, w czasie roku szkolnego, możemy zgłosić się po darmową poradę prawną do np. Uniwersyteckiej Poradni Prawnej, gdzie studenci pod okiem pracowników naukowych odpowiedzą nam na piśmie w terminie dwóch tygodni na interesujące nas zagadnienia prawne. Oczywiście w regulaminie Poradni występuje kilka wyjątków w przypadku których nie możemy liczyć na wsparcie, to jednak warto w razie problemów z prawem i braku środków finansowych udać się właśnie tam. Podsumowując, dzisiaj prawnik potrzebny jest niemal każdemu. Czasami nawet nie z własnej winy musimy walczyć o swoje prawa z nieuczciwymi przedsiębiorcami, a z pomocą adwokata całość można załatwić znacznie szybciej i bez obaw o sprawiedliwy rezultat.

Popularne Posty