Podział majątku w przypadku osób, które biorą rozwód musi być bardzo dokładnie rozpatrzony podczas rozprawy sądowej. Wiąże się z tym wiele różnych kwestii. Przede wszystkim przy podziale majątku sąd musi wziąć pod uwagę również obciążającą nieruchomość hipotekę, a konkretniej jej wysokość. Ważne jest więc to, że przydzielając nieruchomość z hipoteką jednej z osób trzeba pomniejszyć taką kwotę o wartość kredytu, z kolei druga osoba będzie miała ustaloną wysokość spłaty na rzecz drugiego małżonka. Dzięki temu uniknie się w tym zakresie wszelkich niejasności. Hipoteka zostanie spłacona w terminie wyznaczonym przez bank, zgodnie z umową zawartą między bankiem a współmałżonkami. Umowy należy się bezwzględnie trzymać. Mowa tutaj o wysokości rat kredytu hipotecznego.
Aktywa i pasywa
W wielu przypadkach do tej pory sąd dzielił jednak jedynie aktywa, nie przykuwając większej uwagi do pasywów. Wśród pasywów z kolei trzeba wyróżnić właśnie wszystkie długi, w tym kredyt hipoteczny, dlatego sprawa się komplikowała. Ważne jest to, że sąd podczas przyznawania nieruchomości jednemu ze współmałżonków nie wnika w podpisywane umowy z bankiem. To właśnie w tych umowach dokładnie objaśnione są wszelkie szczegóły. Dotyczą one, kto ma spłacać raty i w jakiej wysokości mają być one spłacane. W razie jakichś zmian byli małżonkowie musieliby porozumieć się z bankiem, aby jeden z małżonków był wyłączony z konieczności spłaty rat związanych z podpisaną umową kredytową.
Problemy wynikające z rozwodu
Są to jednak kwestie wymagające poświęcenia sporej ilości czasu, jak widać rozwody niosą za sobą wiele negatywnych następstw. Wszystkie sprawy tego typu trzeba bardzo rzetelnie załatwić, aby nie mieć potem jakichkolwiek problemów finansowych, które będą się jedynie nawarstwiać. Najlepiej sprawę załatwić polubownie, zastosować się do poleceń sądu, a w razie potrzeby skorzystać z pomocy radców prawnych. Tacy specjaliści poinstruują byłych małżonków jakie kroki mają podjąć, aby poprawić swoją sytuację względem spłacanej nieruchomości.