Obecnie studia prawnicze są coraz częściej wybieranym kierunkiem przez młodych ludzi- w społeczeństwie utarło się bowiem przekonanie, iż wykształcenie prawnicze zapewnia świetlaną przyszłość i jest nastawione głównie na prestiż, dobre zarobki i stabilizację życiową. Oczywiście, jeśli ktoś ma zapał do nauki i wytrwale dąży do osiągnięcia sukcesu, zdobycie znacznego powodzenia w tym zakresie nie sprawi mu większej trudności. Zanim jednak podejmie się ostateczną decyzję, warto zapoznać się z tym, jak wygląda przyszła praca prawnika w sądzie.
Jak wygląda zawód adwokata?
Adwokat to wciąż bardzo prestiżowy zawód- polega on głównie na rozwiązywaniu sporów sądowych między klientem a stroną, z którą dany klient się sądzi. Adwokat ma za zadanie przygotować pełną dokumentację sprawy dla klienta, udzielić mu stosownych porad prawnych, a następnie reprezentować go na procesie sądowym. Innym słowy jest odpowiedzialny za pełnomocnictwo w określonych sprawach sądowych swoich klientów. W większości przypadków jest to niestety długotrwała i żmudna praca, która zmusza często do pracy pod ogromną presją i w ciągłym stresie, ale rzetelnie wykonywana przynosi oczekiwane rezultaty oraz niewątpliwą satysfakcję. Wszystkie osoby, które chcą wytoczyć proces bądź, przeciwko którym toczona jest sprawa sądowa, powinny zatrudnić dobrego adwokata potrafiącego doradzić w każdej, nawet najbardziej rozpaczliwej sytuacji.
Oczywiście zawód adwokata zalicza się do tzw. zawodów wolnych, dlatego też młodzi prawnicy nie mogą zatrudniać się w kancelariach na umowę o pracę. Dlatego niektórzy mający o wiele większe ambicje i oczekiwania względem swojej przyszłości, wybierają założenie własnej kancelarii, co jednak wymaga pewnych nakładów finansowych oraz dużej dozy cierpliwości. Z tego również powodu większość prawników po aplikacji postanawia pracować w instytucjach publicznych oraz w administracji i sądownictwie. Poza wspomnianymi wcześniej udzielanymi radami prawnymi, a także reprezentacją przed sądem, adwokaci są zobowiązani również do sporządzania opinii i występowania przed urzędami. Warto zaznaczyć, że prawnik ma obowiązek dochowania ścisłej tajemnicy wszelkich informacji, jakich dowiedział się w trakcie rozwiązywania danej sprawy z klientem. Adwokaci muszą też przestrzegać własnego narzuconego im zestawu reguł etycznych – nie mogą narzucać nikomu pomocy prawnej, czy umieszczać własną reklamę w masowych mediach.
Zarobki i koszty ponoszone przez adwokata
Prestiż adwokata jest niewątpliwie wysoki, z zarobkami niestety różnie bywa. Młody radca prawny może zarobić od 3 do 4 tysięcy złotych miesięcznie. Kilkanaście i kilkadziesiąt złotych więcej zależy przede wszystkim od dobrego przygotowania do wykonywania tej pracy, a także od długości stażu w zawodzie i renomy. Trzeba również mieć na względzie koszty związane z wykonywaniem swojej pracy – sam wynajem biura, czy też kursy doszkalające to kwestie pochłaniające znaczny nakład pieniędzy. Do tego dochodzi oczywiście samodzielne opłacanie składek ZUS i koszty oprogramowania w wysokości kilku tysięcy na przestrzeni roku.