Dom i Ogród

Mały ogródek przed domem – jak go urządzić?

Mały ogródek przed domem – jak go urządzić?

Nawet na niewielkim obszarze można stworzyć idealne dla wypoczynku miejsce. Można uzyskać nawet więcej, bo ogród nie służy jedynie do relaksowania się. Konieczne jest jednak ograniczenie się w swoich potrzebach. Równie ważne jest takie zaplanowanie tego, co niezbędne, by nie było ciasno.

W ogrodzie potrzebny jest kącik wypoczynkowy. Ważna jest zieleń. Niekiedy ma być ona nie tylko ozdobna, ale potrzebne są warzywa albo zioła. Nawet w niewielkim ogrodzie może znaleźć się miejsce na krzak porzeczki. Przyda się miejsce na grilla. Skalniak, miejsce na hamak, altana ogrodowa, teren z samym trawnikiem – to kolejne rzeczy, jakie warto mieć. Mały ogród ma jedną zaletę, łatwiej jest o niego dbać i mniej to wysiłku kosztuje. Wadą jest jednak, że wszystko, co chciałoby się w nim mieć, się nie zmieści. Trzeba wybrać, co uważa się za najważniejsze.

Zasady urządzania niewielkich ogrodów

Roślinność jest konieczna, ponieważ to ona tworzy ogród i bez niej nie ma warunków do relaksu. Na niewielkiej przestrzeni sprawdzają się krzewy, kwiaty oraz rośliny pnące. Tuje, wysoki żywopłot, podobnie jak wysoki drewniany płot, będą zabezpieczać prywatność. Przy drewnianym płocie może rosnąć jakaś pnąca roślina. Wybierając krzewy, trzeba unikać takich, które mocno rozrastają się wszerz. Z dużych drzew trzeba zrezygnować. Jednak jakieś niewysokie ozdobne drzewko to dobry pomysł. Pomimo ograniczonej powierzchni warto zadbać o nieco większy obszar pokryty trawnikiem. To miejsce zabaw dla dzieci, a może się też przydać do różnych celów, jakie obecnie nie przychodzą do głowy. Jeśli zakupi się dmuchany basen, to jest to dla niego najlepsze miejsce. Roślinność tworzy ogród, a kącik wypoczynkowy zapewnia miły wypoczynek w nim. Można go umieścić na kostce, podobnie jak i grill. Kącik będą tworzyć krzesła i stół. Urządzić mały ogród to nie jest duży koszt, dlatego można wybrać do niego meble lepszej jakości. Stanie się dzięki temu przyjemniejszy i bardziej elegancki. Planując różne urozmaicenia w aranżacji oraz dodatkowe rzeczy w ogrodzie, trzeba zachować umiar. Spośród tego wszystkiego, co warto w nim mieć, wybrać trzeba jedynie niektóre rzeczy.

Trzeba znaleźć kompromis między możliwościami a pragnieniami. Ogród to bardzo ważna przestrzeń. Jeśli marzyło się o czymś w nim, to warto dobrze się zastanowić, zanim się z tego zrezygnuje. Nawet na małym terenie można zadbać o element wody w ogrodzie czy zrobić skalniak. Woda niektórym osobom będzie niezbędna dla relaksu, a skalniak nie musi być duży, by zdobił otoczenie.

Popularne Posty