Prawo

Jak zostać radcą prawnym bez aplikacji?

Jak zostać radcą prawnym bez aplikacji?

Młode osoby studiujące prawo często zadają sobie pytanie, czy mogą zostać radcami prawnymi bez odbycia aplikacji? Oczywiście aplikacja jest w wielu przypadkach bardzo potrzebna, jednak nie zawsze jest ona wymagana. Warto więc zgłębić swoją wiedzę na ten temat, aby wiedzieć, w jakich sytuacjach taka aplikacja nie musi występować. Do egzaminu radcowskiego można przystąpić bez odbycia aplikacji w kilku przypadkach.

Przede wszystkim mogą to uczynić doktorzy nauk prawnych. Jak sama nazwa wskazuje najpierw trzeba uzyskać tytuł doktora, a dopiero potem można realnie myśleć o tym, aby zdawać egzamin radcowski bez konieczności odbycia aplikacji. Poza tym o taką możliwość ubiegać mogą się też referendarze sądowi, którzy musieli być jednak zatrudnieni na tym stanowisku minimum przez 4 lata i to w czasie nie dłuższym jak 6 lat wstecz od momentu złożenia wniosku.

Osoby zdające egzamin sędziowski i prokuratorski

Szczególne zasady obejmują też osoby, które zdały w swoim życiu egzamin sędziowski oraz prokuratorski. Wtedy też można poważnie myśleć o tym, aby zostać radcą prawnym i wcale niepotrzebna będzie w tym przypadku aplikacja. Wiadomo, że jest ona bardzo wartościowa, jednak nie zawsze jest konieczna. To samo tyczy się osób, które zdały egzamin notarialny lub komorniczy. Jak widać istnieje wiele sytuacji, w których ludzie nie muszą odbywać aplikacji, aby zostać radcą prawnym. Ułatwione zadanie mają też ludzie, którzy zatrudnieni byli w Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Wtedy też nie trzeba odbywać aplikacji. Zostanie radcą prawnym to marzenie wielu osób, dlatego niektórzy decydują się na odbycie aplikacji, jednak nie wszyscy mają taką możliwość, dlatego też jeśli nie posiada się takiej aplikacji, to nie warto załamywać rąk, a sprawdzić, czy dana osoba nie jest w stanie zostać radcą prawnym bez konieczności odbywania aplikacji, na szczególnych warunkach.

Czy trzeba zdawać egzamin radcowski?

Niekiedy nie trzeba nawet zdawać egzaminu radcowskiego, aby zostać radcą prawnym. Mowa tutaj o profesorach i doktorach habilitowanych nauk prawnych, czy też asesorach sądowych i aplikantach prokuratorskich. Jak widać są to dość skomplikowane sprawy, jednak nie zawsze trzeba posiadać aplikację na koncie, aby ubiegać się o stanowisko radcy prawnego. Czasami doświadczenie zawodowe jest wystarczające, aby móc realizować ten zawód skutecznie i zgodnie z prawem, dlatego też warto zapoznać się z takimi informacjami, aby mieć pewność, że trzeba odbyć aplikację i zdać egzamin radcowski, czy też jednak można ubiegać się o stanowisko radcy prawnego bez takich wymogów.

Popularne Posty