Właściwa ocena kompetencji adwokata jest bardzo skomplikowana. Każda osoba, która przychodzi do biura adwokackiego na pierwszy rzut oka widzi świetnie urządzone wnętrze, a także bardzo poważną osobę, która siedzi za biurkiem. Przeważnie adwokat mówi w niezrozumiałym dla przeciętnego człowieka języku. Słuchacz ma przez to wrażenie, że rozmawia z kompetentną osobą.
W ocenie kompetencji adwokata nieoceniona jest intuicja, a także umiejętność wychwycenia wartości osoby z którą rozmawiamy. Znaczna większość prawników znajdzie czas dla klienta, w momencie gdy ten powierzy mu swoją sprawę. Bardzo ważne jest zadawania pytań przed wyborem adwokata, ponieważ od niego będzie zależało czy sprawa klienta będzie wygrana. Nie można pozwolić się zdominować prawnikowi ani zwieść niezrozumiałym językiem.
Jak poznać dobrego adwokata?
Warto zadać sobie pytanie: Kto to jest dobry adwokat i jakimi cechami się charakteryzuje? Ważne są nie tylko cechy osobowościowe, ale przede wszystkim wiedza i doświadczenie. W jaki sposób zatem rozpoznać, czy wybrany przez nas adwokat ma te przymioty?
Najpierw należy dowiedzieć się na temat zainteresowań zawodowych adwokata. Warto wiedzieć, że zdecydowana większość prawników zajmuje się sprawami z prawie połowy zakresu przedmiotowego praw: od prawa administracyjnego, po gospodarcze i handlowe. Niektórzy obsługują ponadto sprawy podatkowe.
Czy taki adwokat będzie posiadał odpowiednie kompetencje, aby przyjąć nasze zlecenie? Sprawa wydaje się wątpliwa, ponieważ samo zapoznanie się z zagadnieniami związanymi z umową spółki może zająć cały przewidziany czas. Prawnik zajmujący się wszystkimi dziedzinami prawa nie będzie dobrym wyborem.
Adwokat, którego poszukujemy powinien specjalizować się w bardzo wąskiej dziedzinie. Wtedy będziemy mieli pewność, że sprawa jest prowadzona efektywnie. Takiemu prawnikowi można powierzyć nawet najbardziej skomplikowane zadania. Dobry adwokat to w szczególności adwokat specjalista. .
Ludzie zdecydowanie częściej korzystają z porad i pomocy specjalistów w danej dziedzinie.
Przed wyborem adwokata, który będzie zajmował się naszą sprawą, należy zadać sobie następujące pytania:
- Ile lat praktyki ma adwokat?
- Czy adwokat miał co czynienia z podobnymi sprawami?
- Jeżeli adwokat prowadził podobne sprawy to z jakim skutkiem? Czy je wygrał?
- Ile wynosi całkowite honorarium adwokata? W jaki sposób jest obliczane? Czy honorarium naliczane jest za godziny czy tylko od sprawy?
- Czy adwokat, z którym rozmawiamy będzie bezpośrednio prowadził daną sprawę, czy przekaże ją do innemu prawnikowi (studentowi prawa, aplikantowi, młodszemu koledze)? Taka sytuacja występuje w środowisku bardzo często. Zdarzają się przypadki, że sprawa jest regularnie przekazywana z rąk do rąk i w rezultacie, nikt nie jest z nią odpowiednio zapoznany, przez co szansa na wygraną jest zdecydowanie mniejsza.
- W jaki sposób adwokat będzie informował o wnoszonych do sądu pismach, o dokumentach otrzymywanych z sądu i od drugiej strony, o przebiegu sprawy, a także terminach rozpraw.
- Czy jest możliwość zawarcia ugody przed sprawą?