Uroda i Zdrowie

Jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem skarpetek? Poradnik

Jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem skarpetek? Poradnik

Nieprzyjemny zapach skarpetek wprawi każdego w zakłopotanie w każdej sytuacji. Nikt nie chce przeżyć takiego doświadczenia, a problem może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn w każdym wieku. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym można być o krok do przodu, by zapobiegać takim sytuacjom.

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu skarpetek

Skład skarpetek – materiał

Po pierwsze, niesamowicie ważny jest materiał, z którego skarpetki zostały wykonane. Jeśli zakupiliśmy skarpetki zrobione w całości ze sztucznych włókien, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że w tym tkwi przyczyna problemu. Zawsze zwracajmy uwagę na skład. Dobre skarpetki powinny być wykonane z bawełny lub modalu. Domieszka elastanu zapewni im sprężystość, a dodatek wiskozy nada gładkości. Jeśli szukamy cieplejszych skarpet, to wybierzmy te z dodatkiem wełny, angory lub kaszmiru. Istotną kwestią jest również regularne pranie, dobre suszenie oraz wymiana skarpet raz na jakiś czas. Stare skarpetki nie mają już takich samych zdolności absorpcyjnych jak na początku.

Odpowiednie obuwie

Drugą przyczyną problemu mogą być po prostu buty. Nawet jeśli mamy najlepsze gatunkowo skarpety, a stopy wkładamy do starych butów, w których potem chodzimy przez co najmniej kilka godzin, to nieprzyjemny zapach przenosi się z wnętrza buta na stopy. Zużyte buty, wielokrotnie przepocone lub wykonane ze skóry ekologicznej nie zapewniają odpowiedniej wentylacji. To wpływa na nadmierną potliwość stóp i gromadzenie się brzydkiego zapachu na skarpetkach. W takim przypadku koniecznie trzeba wybrać nowe obuwie wykonane na zewnątrz i wewnątrz ze skóry naturalnej. O buty również trzeba prawidłowo dbać – czyścić je, odświeżać, dokładnie suszyć, by służyły nam jak najdłużej. Jeśli bardzo nie chcemy rozstawać się z jakąś parą obuwia, to można spróbować długiego wietrzenia na balkonie lub zamrożenia w celu odświeżenia wnętrza buta. Warto również skorzystać z profesjonalnych kosmetyków odświeżających buty lub pralni, które oferują usługi kompleksowej renowacji obuwia.

Nadmierna potliwość stóp

Jeśli naszym problemem jest nadmierna potliwość stóp, szczególnie w sezonie letnim, to oprócz częstej wymiany skarpetek na świeże, można wypróbować moczenia nóg w naparze z czarnej herbaty lub wcierania w stopy sody oczyszczonej. Czasem bardzo proste i naturalne rozwiązania znacznie zmniejszają problem potliwości. Gdy żadne domowe lub łatwo osiągalne sposoby nie pomagają przez dłuższy czas, to warto przyjrzeć się naszym stopom. Może przyczyna tkwi w chorobach skórnych lub przyjmowanych lekach. W takich przypadkach prawidłowa higiena nie wystarczy i trzeba udać się na konsultację do lekarza specjalisty.

Popularne Posty