Prawo

Jak napisać prawidłowy pozew rozwodowy – porady prawne

Pozew rozwodowy

Rozwód nie jest sprawą ani prostą, ani zwykle taką, którą można rozwiązać szybko. Jednak pierwszym krokiem, by wszystko poszło po naszej myśli, jest napisanie pozwu rozwodowego w poprawny sposób. Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie skomplikowane – zatem jak napisać taki pozew?

Podstawowe dane

Pozew rozwodowy powinien być skierowany do sądu okręgowego dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. Później należy podać swoje dane – wystarczy imię, nazwisko, adres oraz PESEL. W podobny sposób trzeba podać dane osoby pozwanej, choć nie musimy dodawać numeru PESEL. Najlepiej podać adres zamieszkania, nie zameldowania (o ile są one różne), gdyż pod właśnie tam będzie przychodziła cała korespondencja. Oczywiście wszystkie te dane powinny być napisane w czytelny sposób, najlepiej w punktach – w końcu im szybciej sąd sobie poradzi z wnioskiem, tym lepiej dla nas.

Petitum pozwu

Gdy już poradzimy sobie z podstawowymi danymi, czas na napisanie petitum. Niemal zawsze znajdują się w nim dwa wnioski – o rozwiązanie małżeństwa oraz o uregulowanie kwestii mieszkaniowych. W tym pierwszym wniosku należy od razu zaznaczyć, czy wnioskuje się o rozwód z wyłącznej winy pozwanego, z winy obu stron czy też bez orzekania tej kwestii. Większe komplikacje pojawiają się, gdy małżeństwo ma wspólne, niepełnoletnie dziecko czy dzieci. Wówczas w petitum powinny się pojawić też takie kwestie, jak uregulowanie przyszłych kontaktów z dzieckiem, powierzenie władzy rodzicielskiej oraz kwestia alimentów. Dalej w petitum może – chociaż nie musi – się znaleźć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych czy też o o zasądzenie od pozwanego zwrotu kosztów postępowania na rzecz powoda.

Uzasadnienie

W następnej części pozwu o rozwód powinno się znaleźć bardziej szczegółowe uzasadnienie. Jeżeli jednak domagamy się rozwodu z orzeczeniem winy, powinniśmy opisać dowody, którymi dysponujemy. Najlepiej uzasadnienie pisać również zwięźle, w punkach oraz unikać emocjonalnego języka. Dowody mogą dotyczyć na przykład nadużywania alkoholu czy też innych używek. Jednak jeżeli dotyczą zdrady, to najlepiej upewnić się, czy możemy liczyć na przykład na zeznania świadków. Jeżeli tak, to taka informacja powinna się też znaleźć w uzasadnieniu. Jeżeli we wniosku pojawia się sprawa alimentów, to powinna się pojawić ich proponowana wysokość, razem z uzasadnieniem – mogą to być na przykład koszty leczenia, albo konieczność opłacenia prywatnej szkoły. Dobrze jest też określić maksymalny czy minimalny wymiar kontaktów pomiędzy rodzicem a dzieckiem.

Gdy już napiszemy tak skonstruowany pozew rozwodowy, musimy opłatę sądową – jest to 600 złotych. Następnie dowód zapłaty należy dołączyć do wniosku. Sam pozew trzeba złożyć w dwóch kopiach, powinno się do niego dołączyć też odpisy aktów małżeństwa oraz urodzenia dzieci. 

Oczywiście należy pamiętać, że sam pozew nie jest żadnym dowodem i to, że będzie dobrze napisany, wcale nie gwarantuje sukcesu powoda. Jednak stanowi ramę działania i strategii w sądzie – więc powinien być nie tylko napisany prawidłowo, ale też przejrzyście i najlepiej, by zawierał same konkretne informacje. Jeżeli obawiamy się, że sami nie damy sobie rady z napisaniem poprawnego pozwu rozwodowego możemy się zwrócić z prośbą do adwokata lub kancelarii adwokackiej. Adwokat oprócz pomocy w napisaniu poprawnego pozwu rozwodowego może nas reprezentować w sądzie oraz udzielić nam cennych porad prawnych – malgorzatatokarz.pl

Zapisz

Popularne Posty