Bardzo częstym problemem jest wyegzekwowanie alimentów ze strony ojca dziecka. Co zrobić, kiedy ojciec nie chce dobrowolnie udostępniać środków na utrzymanie swojego dziecka? Na początku należy zwrócić uwagę na to, że obowiązek alimentacyjny obejmuje zarówno pary będące związkiem małżeńskim, jak i pary żyjące w nieformalnym związku.
Obowiązek ten działa w obie strony. Obowiązek alimentacyjny służy zapewnieniu dziecku odpowiednich warunków do życia, czyli:
- Wyżywienie
- Lokal zamieszkiwany przez dziecko
- Leczenie
- Ubrania dobrane do pory roku
- Środki czystości
- Wydatki na odpoczynek i rozrywkę dla dziecka
Wysokość alimentów dostosowana jest do możliwości finansowych rodziców oraz wszelkich potrzeb dziecka.
Kiedy można ubiegać się o alimenty?
Alimenty mogą zostać przyznane, kiedy jeden rodzic nie jest w stanie zapewnić dobrych warunków życia dziecku. Zazwyczaj o alimenty ubiegają się osoby, które nie są już w związku i żyją osobno. Wtedy utrzymanie dziecka z jednej pensji może być trudne. Na pomoc wychodzą wtedy sądy, które nakładają na drugą osobę (która nie mieszka z dzieckiem i nie opiekuje się nim) obowiązek zapłaty środków.
Od czego zależy wysokość alimentów?
Wysokość alimentów uzależniona jest od wysokości pensji rodzica. Dla każdego dziecka kwota ta ustalana jest indywidualnie. Podczas ustalania wysokości alimentów, sąd bierze również pod uwagę warunki życia obojga rodziców. Kiedy na daną osobę nałożony zostanie obowiązek alimentacyjny, wówczas osoba ta zobowiązana jest prawnie do comiesięcznego uiszczania ustalonej kwoty. Warto pamiętać, że ich wysokość nie jest ustalana jednorazowo. Wraz z rozwojem dziecka, ma ono coraz większe potrzeby, jak na przykład szkoła. To wtedy warto wznowić postępowanie alimentacyjne. Może to również zrobić dziecko po uzyskaniu pełnoletności. Sąd bierze pod uwagę wysokość zarabianych środków oraz możliwości ich wypłaty. Kiedy sam rodzic nie jest w stanie uiszczać alimentów, wówczas obowiązek spada na jego rodziców lub rodzeństwo.