Prawo

5 najważniejszych cech dobrego adwokata

5 najważniejszych cech dobrego adwokata

5 najważniejszych cech dobrego adwokata

Adwokat to bez wątpienia zawód zaufania publicznego. Jego porada może uniknąć nawet spotkania sądowego. Obecnie na rynku znajdziemy wielu prawników, ale czy profesjonalistów? Odpowiednia reprezentacja prawna przez zawodowca w swoim fachu zapoczątkuje dobrą współpracę i na pewno wygrane sprawy. Niestety, jest to profesja, która wymaga wiele umiejętności, nie tylko edukacyjnych, ale również wrodzonych cech charakteru. Bez odpowiednich cech adwokat może pomarzyć o polecaniu wśród klientów, a co za tym idzie długofalowej karierze.

Łatwość w komunikowaniu się

Adwokat powinien być przede wszystkim dobrym mówcą. Bardzo często klienci nie rozumieją wielu spraw  dlatego dobry prawnik powinien objaśnić im wszelkie wątpliwości i przekonać ich do swojego punktu widzenia. Umiejętność komunikowania się to narzędzie pracy dobrego adwokata. Dzięki tej zalecie może bronić swojego klienta na rozprawach sądowych. Jego wypowiedzi powinny być konkretne, jasne i przystępne dla odbiorców, aby każdy wiedział co ma na myśli.

Umiejętność słuchania

Adwokat powinien być dobrym słuchaczem. Klienci przekazują wiele informacji, które czasami nie mają żadnego znaczenia dla sprawy, dlatego zadaniem prawnika jest wyłapanie jak najwięcej ważnych informacji. Tak samo jest na rozprawie sądowej – prawnik musi słuchać strony przeciwnej, aby móc w każdej chwili zareagować na informacje niezgodne z prawdą i zweryfikować je, a także bronić swojego klienta.

Lojalność

Adwokat powinien być lojalny wobec swojego klienta bez względu na sytuację. Jego zadaniem jest pełna ochrona interesu klienta, dzięki temu powinien dołożyć należytej staranności, aby sprawa była korzystnie dla niego rozpatrzona. W przypadku jakichkolwiek problemów zobowiązany jest do jak najszybszego poinformowania swojego podopiecznego.  Bez względu na sytuacje zawsze powinien stać po stronie swojego klienta i nie rozpowszechniać wiedzy na temat sprawy osobom trzecim.

Doświadczenie w zawodzie

Wybierając swojego prawnika przede wszystkim powinniśmy wziąć uwagę jego doświadczenie zawodowe. Często na stronach internetowych adwokata są wypisane dziedziny jakimi się zajmują. Także jeżeli zajrzymy już do jego kancelarii możemy prosić o przedstawienie portfolio spraw, którymi się zajmował w ostatnich latach, aby mieć większą pewność, że na odpowiednią osobę trafiliśmy. Weź pod uwagę także polecane osoby wśród znajomych lub internecie. Jeżeli o danym prawniku sporo się mówi to oznacza, że zna się na rzeczy.

Dyskrecja

Bez względu na rodzaj sprawy oraz stosunki pokrewieństwa adwokat musi być dyskretny. Jego obowiązkiem jest dochowanie tajemnicy sprawy nie tylko przed osobami trzecimi, ale także instytucjami państwowymi czy nawet sądem. Wszystko co klient przekaże swojemu prawnikowi nie może wyjść spoza tego grona i nie może odwrócić się także przeciwko niemu. Dlatego klient bez obaw może przekazać wszystkie niezbędne informacje na temat sprawy i może mieć pełne zaufanie do swojego adwokata. W końcu ma do tego pełne prawo.

Popularne Posty